top of page
  • Yazarın fotoğrafıSinan Auto

ŞEHİR İÇİ YAKIT TÜKETİMİ NASIL AZALTILIR?Şehir içi trafiğinde yakıt tüketimini azaltmak için otomobili nasıl sürdüğünüz son derece önemlidir. Yakıt tüketiminin artmasının en büyük nedenlerinden bir tanesi, özellikle dur kalk şeklinde yapılan araç sürüşleridir. Böyle bir durumda hızlanmak için daha yüksek devir çevrileceğinden, yakı tüketimi de artacaktır.


Otomobillerin uzun yolda ve şehir içinde farklı yakıt tüketim değerlerine sahip olmasının ana nedeni de budur aslında. Uzun yolda yapılan sabit gaz temposundaki sürüş, yakıt tüketimini aşağı seviyelere çekecektir. Sinan Auto Peugeot & Citroen Servisi olarak, şehir içi araba kullanımında yakıt tüketiminin nasıl azaltılacağını sizler için araştırdık.


YAKIT TÜKETİMİ, ŞEHİR İÇİ KULLANIMLARDA NASIL AZALTILIR? Şehir içi yakıt tüketimini azaltmak için öncelikle sakin bir sürüş yapısı belirlemeniz gerekmektedir.

Trafik içerisinde dur kalk yaparken, diyelim ki önünüzde uzun bir boşluk oluştu. O boşluğu kapatmak için yüksek devir çevirerek kalkış yapıp hızlanmak yerine daha düşük devirle, kalkış yaptıktan sonra bir üst vitese atarak hızlanmak çok daha düşük yakıt sarfiyatı yapacaktır.

Bunun dışında, düşük hızla seyrederken (10-20km/s) mutlaka bir üst vitese atmak daha düşük devir çevirmenizi sağlayacağından yakıt tüketiminiz de azalacaktır. Bundan dolayı her durumda düşük devir çevirmeye özen göstermelisiniz. Bir diğer önemli nokta da periyodik bakımların zamanında ve uygun oto yedek parçalar kullanılarak yapılmasıdır.


Motor yağının durumu ve filtrelerin ne kadar temiz olduğu gerçeği, arabanızın şehir içi yakıt tüketimini olumsuz olarak etkileyecektir. Böyle bir durumda mutlaka arabanıza yapacağınız bakımlar önem kazanacaktır. İster şehir içi kullanımlarda olsun, isterseniz de uzun yo şartlarında olsun, mutlaka arabanızı kullanırken düşük devirli kullanmaya dikkat etmelisiniz.

コメント


bottom of page